Akita Inu jest pochodzącym z Japonii psem w typie szpica. Rasa ta, uznana przez Polski Związek Kynologiczny, należy do psów zaprzęgowych. Akita ma stojące uszy, puszysty i zawinięty ogon, jest zwartej budowy i  średniej wielkości, dostosowany do długotrwałego wysiłku i niskich temperatur. Jego piękna, puszysta szata jest najczęściej ruda, czasem biała lub pręgowana. Pies ten potrzebuje sporo ruchu, a przede wszystkim silnego psychicznie właściciela -  w przeciwnym wypadku jego pan szybko zostanie zdominowany.

Akita to pies nieufny, zachowujący się z dystansem i godnością wobec obcych. Bezgranicznie jest za to związany ze swoim panem, którego darzy wielkim uczuciem. W stosunku do reszty świata cechuje go przysłowiowy orientalny spokój, ale też zdecydowanie w działaniu i wielka niezależność.
O ile zostanie odpowiednio wychowany, jest dobrym stróżem, cichym i opanowanym, nie szczekającym z byle powodu. Gdy już jednak podniesie alarm, to znaczy, że dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Inną zaletą tej rasy jest wrodzone zamiłowanie do czystości. Zadbany pies, któremu poświęciło się odpowiednią ilość czasu w okresie szczenięcym, jest pogodny i zrównoważony i nie czuje się nieszczęśliwy, gdy zostaje w domu sam. Choć naprawdę uwielbia swego pana, nie objawia tego nieodstępowaniem go na krok. Cechą charakterystyczną akity jest bardzo silnie rozwinięty instynkt dominacji, co raczej wyklucza przyjazne stosunki z innym zwierzętami, zwłaszcza obcymi. Każdy pies lub kot wchodzący na jego terytorium będzie uważany za intruza, któremu należy dać nauczkę.

Kto NIE POWINIEN wybierać akity na domownika?

Jeżeli chcesz psa, który:

  • będzie figlował z twoimi małymi dziećmi
  • zawsze radośnie powita wszystkich twoich gości
  • wyrośnie na miłego i ułożonego nawet bez większych inwestycji w jego wychowanie
  • będzie go można zostawić z babcią na czas wyjazdu

to akita NIE JEST psem dla ciebie!

Jeżeli chcesz natomiast psa:

  • wiernego, cichego towarzysza w codziennym życiu
  • stróża i obrońcy twojej posesji, który odpłaci ci wiernością za czas poświęcony na jego wychowanie
  • masz chęć i czas pójść z psem na szkolenie z posłuszeństwa
  • sam jesteś osobą zdecydowaną, o silnej psychice, i będziesz potrafił zapanować nad psem

to akita jest właśnie psem dla Ciebie!